Scholzi, Macroni e Draghi po planifikojnë një udhëtim në Kiev

Kancelari gjerman Olaf Scholz po planifikon një vizitë në Kiev së bashku me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kryeministrin italian Mario Draghi, raportoi të shtunën gazeta gjermane Bild am Sonntag.

Sipas gazetës, liderët duan të takojnë presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskiy përpara Samitit të G7-s.

“Unë nuk do të bashkohem me një grup njerëzish që hyjnë dhe dalin për një fotografi të shpejtë. Në vend të kësaj, kur e bëj, është gjithmonë për një gjë shumë specifike”, kishte thënë Scholz për një vizitë të mundshme në Ukrainë. /koha