Shpërthen autocisterna, 40 të vdekur në Kongo

epa02236786 Congolese people walk past a burnt-out remain of an overturned oil tanker truck on a road side near Sange, South Kivu province, eastern Democratic Republic of the Congo, 04 July 2010. An oil tanker truck overturned and exploded in an area where locals were gathering to watch the World Cup soccer matches on TV, killing hundreds of people who tried to take fuel from an overturned truck. Five UN peacekeepers have also been killed as they tried to keep people away from going near the tanker. The total death toll now rose to 235, according to a government official. EPA/ALAIN WANDIMOYI

Dhjetëra persona, më shumë se 40 kanë vdekur dhe shumë të tjerë kanë mbetur të plagosur pas shpërthimit të një auto-cisterne, e shkaktuar nga përplasja me një mjet tjetër, në një fshat të Kisantu, në Republikën demokratike të Kongo.

Lajmin e bëjnë të ditur mediat lokale Radio Okapi dhe Cas-Info.

Zona është rreth 80 kilometra në jug të kryeqytetit Kinshara.