Siri, nga sulmet e regjimit vriten 12 civilë

Në sulmin e forcave të regjimit në Deyr Kanun në provincën Wadi el-Barada në Siri, humbën jetën 12 civilë ndërsa 20 u plagosën, raporton Anadolu Agency (AA).

Anëtari i Komitetit për koordinim lokal në Siri Jusuf el-Bustani për AA tha se tanket e regjimit hapën zjarr ndaj civilëve të tubuar rreth sallonit të dasmës.

Bustani vuri në dukje se disa të plagosur janë në gjendje të rëndë.

Sipas tij, regjimi sirian i Bashar al-Asadit me armë të rënda po shkel armëpushimin.

“Regjimi dhe forcat e Hezbollahut çdo ditë në rajonin Wadi el-Barada po shkelin armëpushimin e arritur më 30 dhjetor. Terroristët e huaj çdo ditë në rajone të ndryshme shkelin armëpushimin. Sot tanket sulmuan sallonin e dasmës ku ndodheshin civilë të ikur nga lufta”, theksoi Bustani.