Sllovenia e mposhtë Serbinë, bëhet Kampione e Evropës

Sllovenia është kampioni i ri i Evropës në Basketboll.

Sllovenët mposhtën Serbinë me rezultat 93-85 (20-22, 36-25, 15-20 dhe 22-18).

Çereku i dytë ishte deçiziv, pasi Sllovenia krijoi një distancë prej 11 pikësh, që në fund i sollën fitoren.

Ky është triumfi i parë në histori të Sllovenisë që shpallet kampion i Evropës që nga shkëputja nga Jugosllavia.