Statistikat tregojnë sa bindës ishte Joshua ndaj Ruiz

Në revanshin e vitit Anthony Joshua ka mposhtur Andy Ruiz Jr me vendim unanim të gjyqtarëve pas 12 raundeve, për të rikthyer titujt e botës në WBA, IBF, WBO dhe IBO.

Britaniku u bë kampione bote për herë të dytë në karrierën e tij, dhe këtë gjë në të kaluarën e kanë arritur Muhamed Ali, Lennox Lewis, Evander Holyfield, Mike Tyson.

Pas ndeshjes, shumë veta pohuan se britaniku nuk ishte bindës, se ai ka mposhtur Ruizin në një luftë jo të mirë dhe se ai kurrë nuk do të mund të renditej në mesin e më të mëdhenjeve të të gjitha kohërave.

Sifoqoftë, statistikat thonë se Joshua ishte shumë bindës ndaj meksikanit.

Në disa statistika të publikuara për të gjitha raundet, shihet qartë se Joshua ishte dominues.