Sulm terrorist në Turqi, vriten 11 policë

Një sulm me makinë-bombë në Cizre, në Turqinë juglindore, vrau të paktën 11 policë dhe plagosi dhjetëra të tjerë, sipas burimeve spitalore.

Shpërthimi ndodhi në orën 6:30 sipas orës lokale. Autoritetet turke thanë se do të hakmerren për sulmin.

Qyteti Cizre ndodhet në provincën Sirnak, në kufi me Sirinë dhe Irakun dhe një pjesë e madhe e banorëve janë kurdë.

Askush nuk mori menjëherë përgjegjësinë për sulmin, por agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu tha se ai ishte kryer nga Partia e Punëtorëve të Kurdistanit, PKK, një organizatë që bën pjesë në listën e grupeve terroriste dhe që mendohet të jetë përfshirë në disa sulme që kanë ndodhur në të njëjtin rajon. PKK ka marrë përgjegjësinë për të paktën një sulm ndaj një stacioni policie