Sulm vetëvrasës në Kabul, 26 të vdekur

Një sulmues vetëvrasës hodhi veten në erë afër një objekti shiit në Kabul, duke vrarë të paktën 26 vetë dhe duke plagosur 18, thanë zyrtarët.

Pjestarët e sektit shiit në Afganistan pikërisht sot festojnë “Nevruzin” i cili shënon fillimin e vitit të ri persian.

Përgjegjësinë për sulin e ka marrë grupi terrorist ISIS, tha agjensia e lajmeve Amaq.

Kabuli ishte në gjendje gatishmërie gjatë këtyre ditëve, pasi sulme të ngjashme kanë ndodhur edhe në të kaluarën. /MESAZHI/