Torte e njelmët me mish të bluar

Përbërësit

 • 500 gr mish të bluar
 • 1 qepë
 • 2 speca
 • 1 karotë
 • 2 lugë salcë domatesh
 • 250 gr kërpudha
 • 1 lugë çaji rigon
 • Kripë
 • Biber i zi
 • Vaj vegjetal
 • 250 gr oriz
 • 20 gr gjalp
 • 500 ml salcë beshamel
 • 100 gr djathë kaçkavall

Hapat

Së pari ziejmë orizin në temperaturë mesatare me ujë dhe gjalp (1 gotë oriz, 1 gotë e gjysmjë ujë).

Karrotën, qepën, specat i ndajmë në pjesë të vogla, i skuqim me vaj vegjetal.

Shtojmë kërpudhat e prera për së gjati, shtojmë mishin dhe vazhdojmë t’i skuqim së bashku.

Në fund shtojmë salcën e domateve, kripën, biberin, dhe rigonin.

Orizin e zier e vendosim në tepsi, orizin e shtypim pak me një lugë, përmbi shtojmë masën e përgatitur nga mishi.

Në fund shtojmë salcën beshamel dhe e mbulojmë me djathin kaçkavall të renduar.

E pjekim në temperaturë 200 gradë celsius për rreth 10 minuta të mbuluar me folie alumini, kursë më pas ia largojmë folien dhe e pjekim derisa të marrë ngjyrë të bukur përmbi.

Ju bëftë mirë!