Turqi, vritet terroristi i shumëkërkuar

Forcat e sigurisë turke në provincën Tunceli, kanë vrarë terroristin kryesor, njoftoi Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Në njoftimin e ushtrisë thuhet se terroristi me inicialet S.I. me emrin e koduar Ozan, është vrarë gjatë shkëmbim zjarrit, pasi ky i pari kishte sulmuar stacionin policor në qarkun Ovacik.

Në kumtesë thuhet më tej se “në ceremoninë mortore për terroristin e vrarë që u mbajt në Malazgirt kanë marrë pjesë shumë pak njerëz”.

Për terroristin S.I., thuhet se i është bashkuar PKK-së në vitin 1997 dhe se prej atëherë ka kryer shumë sulme terroriste.

PKK e cila në vitin 2015 rinisi fushatën e armatosur kundër Turqisë, gjendet në listën Turqisë, SHBA-ve dhe BE-së për grupe terroriste.

Mbi 1.100 njerëz, përfshirë mbi 800 pjesëtarë të forcave të sigurisë dhe mbi 300 civilë, kanë humbur jetën në sulmet e PKK-së prej kur ajo rifilloi sulmet e saj.

Mbi 4.000 pjesëtarë të forcave të sigurisë dhe mbi 2.000 civilië kanë mbetur të plagosur.

Në operacionet anti-terroriste gjatë kësaj periudhe, më shumë se 10.000 terroristë të PKK janë vrarë ose kapur nga forcat e rendit të Turqisë të cilat kanë sekuestruar rreth 5.500 armëve dhe 652.000 fishekë së bashku me 142 ton eksploziv dhe 15.000 bomba.