Turqia ka deportuar 5.000 të dyshuar për terrorizëm

Turqia ka deportuar 5.000 terroristë të dyshuar dhe njëherësh ka ndaluar hyrjen në shtet për 53 mijë persona tjerë të dyshuar, tha të enjten presidenti i Turqisë, Reccep Tayip Erdoğan, raporton Anadolu Agency (AA).

“Mbi 3.000 terroristë të DEASH-it, përfshirë krerë të saj, u neutralizuan në operacionin ‘Mburoja e Eufratit”, tha më tej Erdoğan, duke folur në konferencën e përbashkët për mediat me presidentin indonezian Joko Widodo në Ankara.

Ai tha se në mesin e mijëra të dëbuarve nga Turqia, kishte terroristë të dyshuar nga shtetet e Azisë Jugore.

‘Mburoja e Eufratit’ u zbatua nga luftëtarët e Ushtrisë së Lirë Siriane në periudhën gusht 2016-mars 2017, dhe e njëjta u mbështetur nga ushtria turke, e cila ndihmoi marrjen e kontrollit të territorit në Sirinë veriore që mbahej nga DEASH-i.

Erdoğan tha se operacioni i mundësoi Turqisë të pastrojë tërësisht kufijtë e saj nga prania e DEASH-it, duke mundësuar kthimin në Siri të mbi 100 mijë sirianëve.