Turqia ndërhyn në Siri me aeroplanë

Zëra avionësh turq janë dëgjuar duke fluturuar në distriktet Reyhanlı dhe Kırıkhan të provincës Hatay të Turqisë, pranë kufirit me Sirinë.

Një pjesë e njësiteve të Ushtrisë së Lirë Siriane kanë filluar të hyjnë në zonat e okupuara nga organizata terroriste PYD/PKK në Afrin të Sirisë.

Poashtu behet e ditur se avionet turq kane goditur piken e vezhgimit te organizates terroriste PKK/PYD ne Afrin te Sirise.

Pas kalimit të avionëve turq nga linja kufitare, në Afrin të Sirisë dëgjohen zëra shpërthimesh.