VIDEO: Kështu i “shpartallon” protestuesit eskorta e Erdoganit

Eskorta e sigurisë e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan dhe policia amerikane jane ndeshur me protestuesit që mbeshtesin grupet terroriste si PKK, gjë që rezultoi me arrestime dhe dërgime në spital. Kjo ndodhi pikërisht gjatë vizitës së presidentit turk në Uashington DC.

Dhjetra protestues që mbanin flamuj të PYD-së dhe simbole anti-Turke u mblodhën jashtë rezidencës së ambasadorit turk të martën gjatë vizitës së Z. Erdogan në ndërtesë.

Videoja e filmuar nga dëshmitarë okularë tregon se disa burra me kostume të errëta – të identifikuara më vonë si anëtarë të delegacionit turk, se bashku me policine amerikane, i shpartalluan protestuesit një nga një. /MESAZHI/