10 milionë të vaksinuar me dozën e tretë anti-COVID në Britani

Qëllimi i Britanisë për të përforcuar imunitetin e popullsisë me dozën e tretë të vaksinës anti-COVID po shkon me sukses, pasi shifra e të vaksinuarve me tri doza ka arritur në 10 milionë.

Kjo do të thotë që ishulli po shkon drejt objektivit të saj për të rritur imunitetin e të moshuarve dhe njerëzve të cenueshëm para se të fillojë dimri.

Gjashtë në dhjetë persona mbi të 50-at tani kanë marrë një përforcues dhe tre milionë të tjerëve do t’i ofrohet mundësia këtë javë.

Sekretari i Shëndetësisë, Sajid Javid mbrëmë i bëri thirrje kombit që të bashkohet për të ndihmuar ata që janë në rrezik të marrin injeksionin e tyre përforcues.

Javid tha se arritja e arritjes së dhjetë milionë goditjeve ishte një arritje fenomenale, raporton The Sun, përcjell Klankosova.tv.

“Nëse të gjithë bashkohemi dhe luajmë rolin tonë, mund ta kalojmë këtë dimër sfidues, të shmangim kthimin në kufizime dhe të shijojmë Krishtlindjet”, shtoi ai.

Përforcuesit janë dhënë pothuajse në çdo shtëpi të kujdesit për të moshuarit në Angli.

Shtatë në dhjetë persona mbi të 80-at kanë marrë një dozë të tretë.