Arrestime princash e ministrash në Arabi Saudite

Arabia Saudite ka larguar një numër të konsiderueshëm të ministrave të lartë dhe ka arrestuar dhjetëra princa nën akuzat për korrupsion, njoftoi media shtetërore.

Sipas njoftimeve të bëra nga agjencia e lajmeve Reuters, Princi Alwaleed bin Talal, është një nga ata që është arrestuar. Bin Talal është biznesmeni miliarder që zotëron firmën e investimeve Kingdom Holding.

Ministrat e lartë që u shkarkuan ishin Princi Mitaab bin Abdullah, kreu i Gardës Kombëtare dhe ministri i ekonomisë Adel Faqih.

Në një deklaratë për agjencinë zyrtare të lajmeve, Mbreti i Arabisë Saudite, Salman bin Abdulaziz Al Saud tha se janë arrestuar disa shpirtligë që kanë vënë interesat e tyre mbi interesin publik. /MESAZHI/