Azerbajxhani dënon ‘përpjekjet e Armenisë për të manipuluar’ situatën e Karabakut

Azerbajxhani dënoi sot, siç tha, përpjekjet “e papranueshme” të Armenisë për të “manipuluar” situatën në rajonin e Karabakut, transmeton Anadolu.

“Përpjekjet e kryeministrit armen, Nikol Pashinyan, për të manipuluar situatën në rajon janë të papranueshme”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Azerbajxhanit, Aykhan Hajizada, në përgjigje të komenteve të Pashinyanit gjatë fjalimit të tij në Samitin për Demokraci të organizuar nga SHBA-ja një ditë më parë.

“Nuk është sekret që Armenia vazhdon aktivitetet e saj agresive duke e portretizuar veten si një demokraci”, shtoi ai.

Gjatë fjalimit të tij, Pashinyan sulmoi Bakun për, siç tha, “aktin e saj të agresionit” shtatorin e kaluar, duke iu referuar një serie përleshjesh kufitare midis trupave azerbajxhanase dhe armene që lanë afro 300 të vdekur në të dyja anët.

Ai gjithashtu akuzoi Azerbajxhanin për gjoja kryerjen e “një përpjekjeje për spastrim etnik të armenëve” në Karabak.

Hajizada u përgjigj duke thënë se “deklaratat provokuese të Pashinyanit … tregojnë qëllimin e Armenisë për të prishur qëllimisht procesin e paqes … (dhe) ringjalljen e përpjekjeve ndërkombëtare për paqe”.

Ai tha se nuk ka “asnjë arsye” për të keqinterpretuar vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në lidhje me rrugën e Laçinit.

Ushtria e Azerbajxhanit mori masa për të “parandaluar përdorimin e rrugëve të pista nga Armenia për aktivitete të paligjshme në veri të rrugës Laçin”, tha Hajizada.

“Parandalimi i aktiviteteve të paligjshme të Armenisë, e cila ka intensifikuar transportin e personelit, municioneve, minave dhe pajisjeve të tjera ushtarake … është e drejtë sovrane e Azerbajxhanit”, theksoi ai.

Azerbajxhani do të marrë të gjitha masat e nevojshme për këtë qëllim, shtoi ai.

Ai tha se mohimi i Pashinyanit për praninë e forcave armene në Karabak bie ndesh me deklaratat e bëra nga zyrtarë të tjerë armenë, duke përfshirë edhe Ministrinë armene të Mbrojtjes.

Pretendimet e Jerevanit se ai nuk pushtoi tokat e Azerbajxhanit janë “provuar vazhdimisht si të pabaza” nga rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, tha Hajizada.

“Pala armene duhet të tërheqë plotësisht forcat e saj nga territori i Azerbajxhanit në përputhje me deklaratën trepalëshe”, tha ai.

“Pala armene duhet të heqë dorë nga pretendimet e saj territoriale ndaj Azerbajxhanit. Në vend që të ftojë organizatat ndërkombëtare në Azerbajxhan dhe të ndërhyjë në punët e brendshme të vendit tonë, ajo duhet të përmbushë detyrimet e saj”, shtoi ai.

Më herët gjatë ditës, Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha se ka marrë kontrollin e një “zone të gjerë kufitare” dhe disa lartësive strategjike dhe rrugëve në zonën e Laçinit.

Tensionet janë rritur për shkak të lëvizjeve ushtarake armene në rajon, të cilat Azerbajxhani i ka denoncuar si një “shkelje e rëndë” e marrëveshjeve trepalëshe midis dy vendeve dhe Rusisë.

Më 5 mars, Baku tha se dy nga ushtarët e saj u qëlluan për vdekje nga forcat armene kur ata u përpoqën të ndalonin automjetet për një inspektim në rrugën Khankendi-Khalfali-Turshsu.

Marrëdhëniet midis dy ish-republikave sovjetike kanë qenë të tensionuara që nga viti 1991, kur ushtria armene pushtoi Nagorno-Karabakun, një territor i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, dhe shtatë rajone të afërta.

Në vjeshtën e vitit 2020, Azerbajxhani çliroi disa qytete, fshatra dhe vendbanime nga pushtimi armen pas 44 ditësh luftimesh intensive që përfunduan me një marrëveshje paqeje të ndërmjetësuar nga Rusia.