Çaji blu nga lulet e bizeleve, ja benefitet e shumta shëndetësore

Çaji blu është një pije me një ngjyrë blu të theksuar, që përfitohet nga lulet e bimës Clitoria ternatea. Emrat e zakonshëm të kësaj bime medicinale, indigjene në Azinë Juglindore, përfshijnë emërtime të tilla si bizele flutur, bizele kordofane apo bizele blu.

Çaji blu është i njohur për shkak të përfitimeve të mrekullueshme që ai sjell, për shëndetin e njeriut, si nxitja e humbjes së peshës, detoksifikimi i trupit, qetësimi i mendjes, pasurimi i strukturës së lëkurës dhe përmirësimi i rritjes së flokëve.

Clitoria ternatea është një bimë nga familja Fabaceae dhe gjendet zakonisht në vendet e Azisë Juglindore të Tajlandës, Vietnamit, Indonezisë, Indisë dhe Sri Lankës. Petalet blu nga lulet e bimës së bizeles flutur janë përdorur si një përbërës në pijet e çajit bimor për shekuj me radhë, si dhe përdoren në gatim. Lulja blu jep ngjyrën e saj kur zhytet në ujë të ngrohtë ose të nxehtë, duke e bërë atë të përdoret si ngjyrues, si dhe t’i japë ngjyrë gatimeve të ndryshme tradicionale.

Përfitimet shëndetësore të çajit blu e bëjnë atë një pije të mrekullueshme për humbje peshe, si dhe një pije freskuese kur shërbehet i ftohtë. Duke qenë natyrshëm pa kafeinë dhe një përzierje tërësisht bimore, çaji blu ashtu si çaji jeshil është gjithashtu një central elektrik i antioksidantëve. Ai përmban sasi të konsiderueshme të katekinës si dhe një mori përbërësish anti-inflamatorë dhe përforcues të imunitetit si flavonoidet, taninet dhe polifenolet.

Përgatitja: Receta për të pirë një filxhan çaj blu është mjaft e thjeshtë. Mjafton të zieni disa petale të lules së bizeles së kaltër, së bashku me limonin, në ujë për 5-10 minuta. Shtoni pak mjaltë në këtë përzierje bimore dhe shërbejeni të ngrohtë para ngrënies. Çaji blu mund të konsumohet edhe i ftohtë, pas vakteve, për të ndihmuar në tretje dhe për të nxitur gjumin e shëndetshëm.

Përfitimet e shumta të këtij çaji:

Përmirëson tretjen: Çaji është i pasur me antioksidantë, gjë që e bën atë një pije të shkëlqyeshme për ta përfshirë në dietën tuaj detoksike, veçanërisht në verë. Antioksidantët mbrojnë trupin kundër veprimit të radikaleve të lira. Radikalet e lira janë substanca të dëmshme që mund të dëmtojnë qelizat e shëndetshme në trup. Pirja e një filxhani çaji blu një herë ose dy herë në javë me stomakun bosh largon toksinat e grumbulluara në sistem dhe përmirëson shumë shëndetin e tretjes.

Përmirëson humorin: Shija tokësore e çajit të luleve të bizeles me flutur thuhet se është një përmirësues i humorit. Thuhet se çaji ka efekte kundër stresit që mund të ndihmojnë gjithashtu në uljen e simptomave të ankthit. Dihet gjithashtu se forcon trurin, forcon nivelet e energjisë dhe qëndrueshmërinë, ndikon në emocionet pozitive dhe në këtë mënyrë rrit produktivitetin në punë. Çaji blu është gjithashtu një qetësues i shkëlqyer i stresit, duke lehtësuar simptomat e ankthit dhe depresionit.

Përshpejton humbjen e peshës: Çaji blu është pa kafeinë, si dhe përmban zero karbohidrate, yndyrna dhe kolesterol. Prandaj është një pije ideale për ata që janë në dietë për humbje peshe, pasi pastron zorrët nga çdo mbetje ushqimore dhe papastërti, si dhe rregullon oreksin. Duke frenuar dëshirat e parakohshme për ushqim të padëshiruar, çaji blu është një pije e jashtëzakonshme bimore për të mbajtur peshën optimale të trupit.

Përmirëson shëndetin e lëkurës: Flavonoidet e pranishme në çajin blu ndihmojnë në stimulimin e prodhimit të kolagjenit, duke ndihmuar në zhvillimin dhe ruajtjen e elasticitetit të lëkurës. Pirja e një filxhani me çaj të ngrohtë blu eliminon rregullisht grimcat e ushqimit të patretur nga sistemi, duke pastruar stomakun, mëlçinë dhe veshkat. Kjo, nga ana tjetër, pastron trupin nga brenda dhe ndriçon jashtëzakonisht lëkurën, duke hequr njollat ​​e errëta.

Stimulon rritjen e flokeve: Lulja e bizeles së kaltër është e shkëlqyer edhe për flokët, pasi përmban anthocianin – një përbërës i njohur për rritjen e qarkullimit të gjakut në kokë dhe për këtë arsye ruan një skalp të shëndetshëm. Gjithashtu ndihmon në forcimin e gjëndrave të flokëve nga brenda.

Përmirëson shëndetin e zemrës: I pasur me përbërës antihiperlipidemikë, çaji blu ul jashtëzakonisht vëllimet e kolesterolit dhe nivelet e larta të lipideve/yndyrës në gjak. Për më tepër, pirja e një gote çaji blu redukton përqendrimet e triglicerideve të dëmshme dhe të kolesterolit të keq LDL, ndërsa rrit sasinë e kolesterolit të mirë HDL. Kjo, nga ana tjetër, shmang rrezikun e një sërë sëmundjesh kardiake, si ateroskleroza, sulmet në zemër, mpiksjet e rrezikshme të gjakut në arterie, vena dhe hipertensioni ose presioni i lartë i gjakut./ NetMeds.com