Challandes zbulon listën e Kosovës, tri prurje të reja në Përfaqësuese

Përfaqësuesja e Kosovës do t’i luajë dy ndeshje miqësore në Francë në datat e lira të FIFA-s.

Më 24 mars, Kosova do të ballafaqohet me Madagaskarin, kurse më 27 mars do të luajë kundër Burkina Fasos.

Në këto dy ndeshje do ta bëjë debutimin në krye të kombëtares së Kosovës, përzgjedhësi i ri, Bernard Challandes, i cili për këto dy ndeshje ka ftuar 23 futbollistë, e ku për herë të parë janë përfshirë disa futbollistë të rinj.

Ylli i Genkut, Edon Zhegrova është grumbulluar për herë të parë nga Kosova.

Ky format i jep mundësi përfaqësueseve me më pak gjasa kualifikuese si Kosova që të sigurojnë kualifikimin në Euro 2020.

Ndërkohë që nga kampionati zviceran për herë të parë vijnë Idriz Voca që po luan rregullisht te Luzerni dhe Gjelbrim Taipi që është titullar te Grasshopper.

Lista e futbollistëve për ndeshjet miqësore Kosovë – Madagaskar dhe Kosovë – Burkina Faso:

Portierë:

Samir Ujkani (UC Cremonese)

Bledar Hajdini (KF Trepça’89)

Faton Maloku (KF Feronikeli)

Mbrojtës:

Amir Rrahmani (GNK Dinamo Zagreb)

Leart Paqarada (SV Sandhausen)

Mërgim Vojvoda (R.Mouscron)

Ardin Dallku (FC VOrskla Poltava)

Fidan Aliti (KS SKënderbeu)

Lirim Kastrati (AS Roma U21)

Benjamin Kololli (FC Laussane)

Alban Pnishi (Grasshoper)

Mesfushorë:

Hekuran Kryeziu (FC Luzern)

Idriz Voca (FC Luzern)

Herolind Shala (Lyngby Boldklub)

Gjelbrim Taipi (Grasshoper)

Edon Zhegrova (KRC Genk)

Arbër Zeneli (FC Herenven)

Bernard Berisha (FC Akhmat)

Bersant Celina (Ipswich Town FC)

Milot Rashica (SV Werder Bremen)

Sulmues:

Elbasan Rashani (Odds BK)

Atdhe Nuhiu (Sheffield Wendesday)

Vedat Muriqi (Caykur Rizespor)