E sulmon peshkaqeni i bardhë, shpëton për mrekulli – Foto

Një grua ka shpëtuar për mrekulli vetëm me një kafshim në këmbë, nga sulmi i një peshkaqeni të bardhë, në Sidnej të Australisë.

55-vjeçarja Anna Shurapey ishte duke notuar vetëm 20 metra nga bregu në plazhin ‘Botany’, kur përbindëshi i ujit e ka sulmuar. Shurapey është ndihmuar nga disa plazhistë te tjera dhe menjëherë është transportuar në spital, ku i është nënshtruar ndërhyrjes kirigjikale në këmbën e djathtë.

Plaga e marrë është shumë e thellë, por mjekët kanë dhënë garanci për shërim të plotë . Biologu Vic Peddemors, që ka ndjekur hetimin e ngjarjes thotë se nga dinamika e sulmit, por edhe plagët ai është një peshkaqen i ri, me një gjatësi nga 2.7 deri në 3.2 metra.

Ky është rasti i parë në 25 vjet që në një plazh të Sidnej ndodh një sulm nga një peshkaqen i bardhë./tch