Ebrahim Raisi betohet si president i ri i Iranit

Konservatori iranian dhe ish-kryegjykatësi Ebrahim Raeisi u betua si president i ri i Iranit në prani të personaliteteve të larta të huaja, raporton Anadolu Agency (AA).

Raisi, i cili arriti një fitore të lartë në zgjedhjet presidenciale të qershorit, që u shënuan me pjesëmarrjen më të ulët të votuesve në historinë e Iranit, u betua para shefit të drejtësisë Mohsen Eje’i në parlament.

Ndër pjesëmarrësit e huaj të rangut të lartë ishin presidenti irakian Barham Salih, presidenti afgan Ashraf Ghani, zëvendëspresidenti i Venezuelës, Menendez Prieto, kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinyan, kryeministri algjerian Aymen Benabderrahmane, kreu i parlamentit të Rusisë, Vyacheslav Volodin, dhe të tjerë.

Zyrtarë të lartë nga Palestina, Siria, Turqia, Libani, India, Pakistani dhe BE-ja ishin gjithashtu të pranishëm.

Në fjalën e tij të hapjes, kryetari i parlamentit iranian, Mohammad Baqer Qalibaf, e quajti kapitullin e ri politik një “periudhë të efikasitetit”, duke shprehur mbështetjen e tij për aleatin e tij të ngushtë konservator.

Ai tha se Irani “qëndron i palëkundur” në luftën kundër “hegjemonisë globale”, duke iu referuar në mënyrë të zhdrejtë Shteteve të Bashkuara.

Parlamenti i kontrolluar nga konservatorët në dy vitet e fundit kishte përplasje të shumta me qeverinë në largim të ish-presidentit Hassan Rouhani. Rouhani kohët e fundit hapi procedurë gjyqësore ndaj parlamentit për “krijimin e pengesave” në rrugën e tij për të hequr sanksionet.

Shefi i drejtësisë iraniane Eje’i, në fjalimin e tij të shkurtër, tha se gjyqësori është “gati për të bashkëpunuar” me administratën e re, të kryesuar nga ish-shefi i tij, në “luftën kundër korrupsionit”.

“Sanksionet duhet të hiqen”

Në fjalimin e tij pas betimit, Raisi tha se sanksionet e vendosura ndaj Iranit “duhet të hiqen”, ndërsa përshëndeti “çdo iniciativë diplomatike” për këtë qëllim, duke aluduar në një dritë jeshile për negociatat e vazhdueshme midis Iranit dhe Perëndimit për shpëtimin e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015.

Bisedimet e nisura nga administrata iraniane në largim u ndërprenë pas gjashtë raundeve maratonë të mbajtura në Vjenë, ndërsa u raportua se administrata e re po mendonte për një format dhe qasje të re në negociata.

Pasardhësi i Rouhani-t tha më tej se “vullneti i njerëzve” kërkon “vendosjen e drejtësisë, përparimit dhe lirisë në vend”, si dhe “përmirësimin e jetesës së tyre”, duke pranuar “vështirësitë” me të cilat përballen njerëzit.

Ai tha se kabineti i ministrave do t’i paraqitet parlamentit për votëbesim në ditët në vijim.

Para ceremonisë së inaugurimit, presidenti i sapozgjedhur iranian zhvilloi bisedime të ndara me udhëheqësit botërorë. /aa