Ëmbëlsirë me qumësht pluhur

Përbërësit

300 gr sheqer
100 ml ujë
125 gr margarin
200 gr qumësht
100 gr çokollatë për zierje
100 gr çokollatë e bardhë

Përgatitja:

Ziejme ujin me sheqerin derisa te shkrihet sheqeri.Shtojme margarinen dhe perziejmë derisa të shkrihet margarina.

Largojme nga zjarri,shtojme qumeshtin pluhur dhe perzijme qe mos te mbeten kokerrza.

Pastaj ndajm masen në dyshe në veçmas, njërës I shtojmë  çokollatë të bardhë dhe njërës çokollatë të zezë.

Perzijmë që të dyja masat dhe shpejtë derisa janë akoma të ngrohta I qesim në kallep të lyer me margain ose vaj duke I shtrire së pari masën e bardhë e pastaj të kaftë.

Pas ftohjes rrotullojmë kallepin përmbys dhe presim në forma sipas dëshirës./Mesazhi/