Erdogan jep një mesazh për Gjermaninë në namazin e Xhumasë

epa06018853 A handout picture provided by Turkish President Press office shows Turkish President Recep Tayyip Erdogan (L) cheers his supporters after the Friday prayer at the Sultanahmet Mosque, in Istanbul, Turkey 09 June 2017. EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e shfrytëzoi namazin e sotëm të Xhumasë për të dhëne disa mesazhe lidhur me raportet mes vendit të tij dhe Gjermanisë.

Presidenti turk tha se arsyeja e vetme e krizës mes Ankarasë dhe Berlinit është gara e votave për zgjedhet e 24 shtatorit në Gjermani.

Erdogan poashtu u bëri thirrje turqve që janë shtetas gjerman që të mos votojne “armiqtë e Turqisë”, raporton e përditshmja turke Hurriyet.

“Tani për tani, Gjermania, ashtu si partitë e saj SPD dhe CDU janë në disponimin e llojit “ne marrim votat e duhura brenda vendit, për aq sa godasim Turqinë”.

Prandaj, unë ju them qytetarëve të mi në Gjermani, asnjëherë mos i mbeshtesni të tillët. As CDU, as SPD, e as Partinë e Gjelbër. Që të gjitha janë armiq të Turqisë. Ne te kunderten, jepjani mbeshtetjen e duhur partive politike qe nuk jane te perfshira ne armiqesi kunder Turqise.

Nuk eshte me rendesi nese ata jane partia e pare apo e dyte, me rendesi eshte te mbrohet nderi i qytetareve tane qe jetone ne Gjermani, tha Erdogan ne namazin e Xhumase ne Stamboll. /MESAZHI/