Ja se pse duhet të konsumoni manaferrat Goji

Vendasit në Tibet dhe rajone të tjera aziatike, kanë njohur efektet e dobishme të manave Goji për 2,000 vjet.

Ka shumë superushqime, ose thjesht ushqime të dobishme për trupin. Ndonjëherë vetitë e tij janë pak a shumë të provuara, por të paktën ato janë ushqime të shëndetshme që ndryshojnë dietën tonë.

Manaferrat goji, të njohura gjithashtu si qershi goji ose kokrra të kuqe nga Tibeti, janë një lloj kokrre e kuqe që janë përdorur në gatim dhe mjekësi në vende të tilla si Kina, Korea, Vietnami dhe Japonia, për gati 2000 vjet.

Ndoshta në foton hapëse pamja e tyre duket e çuditshme, por kjo ndodh sepse ato janë manaferrat e thata goji, kështu shiten në Perëndim, sepse ato ruhen më mirë në atë mënyrë.

Gjëja e parë që ato bien në sy është sepse janë shumë të shijshme, deri në atë pikë sa shumë njerëz i marrin si fruta, ose në vend të drithërave në mëngjes, ose në kos.

Por ato gjithashtu ofrojnë këto përfitime, sipas “Greatist”.

1. Ato janë shumë ushqyese: Në 28 gram manaferra Goji, të cilat kanë vetëm 100 kalori, gjejmë 4 gram proteina dhe 4 gram fibra, përveç vitaminës A dhe C, hekurit dhe kalciumit.

2. Ato kujdesen për lëkurën: Antioksidantët e tij ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës të hidratuar. Ato gjithashtu kanë karotenoide që vonojnë plakjen e lëkurës. Ato madje thithin rrezet e tepërta ultravjollcë, që vijnë nga Dielli.

3. Përmirësojnë sistemin imunitar: Në disa vende ato përdoren për të trajtuar ftohjen dhe gripin e zakonshëm. Ato përforcojnë mbrojtjen.

4. Përmirësojnë gjendjen shpirtërore dhe lodhjen: Një studim i vitit 2008 zbuloi se konsumi ditor për 14 ditë përmirësoi gjendjen shpirtërore, përqendrimin dhe lodhjen e njerëzve që i konsumuan ato.

5. Lufton kancerin… te kafshët: Disa studime që ne kryejmë te kafshët kanë treguar që vrasin qelizat e kancerit nga kanceri i gjirit pa ndikuar në qelizat e shëndetshme, dhe gjithashtu ngadalësojnë rritjen e kancerit të prostatës dhe zorrës së trashë. Këto studime nuk mund të zbatohen për njerëzit, por ato janë një tregues i mirë.

Përtej vetive të tij pak a shumë të demonstrueshme, siç e kemi thënë ato janë shumë të shijshme dhe mund të përdoren për të zëvendësuar drithërat, ose për t’u ngrënë midis vakteve. Ato janë gjithashtu të lehta për t’u gjetur.