Kongo: Opozitari Kolélas vdes nga Covid në ditën e votimit

Opozitari Kolelas duke u bërë thirrje mbështetësve për të votuar ditën e shtunë

Kandidati kryesor i opozitës për president në Kongo, i cili ishte i sëmurë rëndë me Covid-19, ka vdekur disa orë pasi u mbyllën votimet.

Guy-Brice Parfait Kolélas vdiq në aeroplan duke e çuar atë në Francë për mjekim, tha drejtori i fushatës së tij.

Disa orë më parë 61-vjeçari ishte shfaqur në një video të shpërndarë në mediat sociale, ku ai hoqi maskën e oksigjenit dhe u tha mbështetësve të tij se ai ishte “duke luftuar me vdekjen”.

Ai i nxiti ata të votojnë në sondazhin e së dielës.

Ligji zgjedhor nuk i anulon zgjedhjet nëse një nga kandidatët vdes.

Z. Kolélas, i cili ishte diabetik, ishte një nga gjashtë kandidatët që garuan kundër Presidentit Denis Sassou Nguesso, 77, i cili ka qenë në pushtet që nga viti 1979, përveç një periudhe pesë-vjeçare pas humbjes së zgjedhjeve në 1992.

Kongo ka regjistruar zyrtarisht më shumë se 9,000 raste me Covid-19 si dhe 130 vdekje.

Vendi ka vendosur një shtetrrethim gjatë natës në dy qytetet kryesore të Brazzaville dhe Pointe-Noire dhe ka mbyllur kufijtë e tij për shkak të pandemisë.

Sidoqoftë, tubimet e fushatës u lejuan, me njerëz që respektonin distancën dhe mbanin maskat./Mesazhi.com