Mercedes-Benz sfidon Teslën, sjell super makinën elektrike

Mercedes-Benz zbuloi të martën veturën e saj të parë plotësisht elektrike – e fundit në një kulture të modeleve të ardhshme që synojnë të sfidojnë Teslën.

Prodhuesi gjerman i makinave luksoze tha se SUV-i i tij me bateri, i quajtur EQC, do të godasë rrugët në vitin 2020, transmeton lajmi.net.

Ndërsa Mercedes EQC duket sikur ka për qëllim modelin X Tesla të SUV, syzet në letër mund të zhgënjejnë disa entuziastë drejtuesish.

EQC shkon nga zero në 60 në 5 sekonda, kundrejt 4.7 sekondave për Modelin X. Dhe shpejtësia maksimale e EQC është e mbuluar me 111 mph, kundrejt 130 mph për Modelin X.

Megjithatë, Wall Street është gjithnjë e shqetësuar se Tesla është gati të përballet me një peizazh konkurrues brutal. Më vonë këtë muaj, BMW, Audi dhe Volvo janë të gjithë të gatshëm për të zbuluar modelet e tyre elektrike.

Tesla nuk ka patur pothuajse asnjë konkurrencë deri tani, duke bërë të mundur që ajo të bindë adoptuesit e hershëm që të paguajnë një çmim për makinat e tij pioniere. Kjo pavarësisht nga historia e shkurtër e prodhimit të Tesla, e cila është penguar nga vonesat.

Ndërkohë prodhuesit gjermanë të makinave kanë një shekull prodhimi prapa tyre, me markat e sterilizuara dhe një bazë ekzistuese të konsumatorëve në miliona. Modelet e tyre të reja po vijnë në treg pasi Tesla përballet me pyetje rreth aftësisë së saj për të gjeneruar para dhe për të zgjeruar prodhimin.

CEO Dieter Zetsche tha të martën se ai shpreson se makinat elektrike do të përbëjnë 15-25 për qind të shitjeve të saj deri në vitin 2025. Ai vuri në dukje se e sheh Teslën si një konkurrent të gjermanëve, pasi ajo ka qenë “shumë e suksesshme në çmim”.