Mos mënjanoni asnjëherë këto ushqime për mirëqenien e trupit tuaj

“Jetëgjatësia” është fjala në buzët e të gjithëve këto ditë. Ne të gjithë duam të jetojmë jo vetëm jetë më të gjatë, por edhe jetë më të shëndetshme, dhe një mënyrë për ta bërë këtë është të shohim se çfarë dhe si hamë.

“Poosh” kontaktoi Dr. Kien Vuu, themelues i Vuu MD Performance and Longevity dhe autor i Thrive State. “Rregulli numër një i artë i ushqimit të shëndetshëm është të hani ushqime që janë organike, të plota, të përpunuara minimalisht, pa OMGJ dhe nuk përmbajnë aditivë apo konservues”, thotë ai.

Por, si shumë gjëra, kjo është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet. Pra, si mund ta zbatojmë këtë në jetën tonë të përditshme? Këtu janë pjesa tjetër e rregullave të tij të arta të të ngrënit për jetëgjatësi, së bashku me hapat e zbatueshëm për të ndërmarrë.

Është e rëndësishme të theksohet se “nuk ka një stil të vetëm të të ushqyerit. Trupat e secilit janë të ndryshëm dhe kërkojnë raporte të ndryshme të lëndëve ushqyese, në varësi të stilit të jetesës dhe qëllimeve shëndetësore”, thotë Dr. Vuu. “Përpiquni të përshtatni dietën tuaj me një ndryshim të thjeshtë për të filluar, si për shembull të hiqni dorë nga sheqeri apo ushqimet e përpunuara.”

Me fjalë të tjera, mos u ndjeni sikur duhet të merrni përsipër të gjitha këto ndryshime menjëherë. Ngadalë dhe e qëndrueshme fiton garën.

Ushqeni insektet tuaja të zorrëve.

Pse është e rëndësishme: “Mikrobioma juaj e zorrëve ndikon në shëndetin e trurit, shëndetin imunitar, mirëqenien psikologjike dhe gjasat për të marrë një sëmundje kronike,” thotë Dr. Vuu. “Ngrënia e një shumëllojshmërie ushqimesh dhe ushqimesh të pasura me probiotikë është thelbësore për shëndetin e zorrëve. Ushqimet e plota, veçanërisht perimet pa niseshte dhe frutat me glicemi të ulët, janë bazë për shëndetin optimal. Ato ofrojnë një spektër të ushqyesve, fibrave dhe antioksidantëve, të cilët janë thelbësorë për të mbajtur një dietë të ekuilibruar dhe për të parandaluar sëmundjet kronike.

Këshillë profesionale: “Zëvendësoni ushqimet e përpunuara me opsione të plota ushqimore si arra ose manaferrat.”

Reduktoni sheqernat totale të shtuara ditore.

Pse është e rëndësishme: “Sheqernat dhe karbohidratet e përpunuara i vendosin qelizat tuaja në një gjendje stresi/mbijetojnë dhe nxisin diabetin dhe shumë sëmundje kronike. Sheqeri dhe karbohidratet e rafinuara mund të rrisin nivelet e insulinës, duke çuar në ndërprerje të energjisë dhe rritje të rrezikut të sëmundjeve,” thotë Dr. Vuu. Ai rekomandon që të konsumohen sasi minimale, nëse fare.

Jepini përparësi yndyrave cilësore.

Pse është e rëndësishme: “Yndyrnat e shëndetshme, si ato nga arrat, farat, vaji i ullirit dhe peshku yndyror, janë thelbësore për shëndetin e trurit, prodhimin e hormoneve dhe reduktimin e inflamacionit”, thotë Dr. Vuu.

Këshillë profesionale: “Përdorni vaj ulliri për sallata dhe vaj avokadoje për gatim në temperatura të larta”, thotë ai. Gjithashtu, përfshini peshkun me yndyrë në dietën tuaj dy deri në tre herë në javë dhe hani arra dhe fara.

Zgjidhni burime të pastra proteinash.

Pse është e rëndësishme: “Proteina është jetike për riparimin dhe rritjen e muskujve. Zgjedhni burime të ushqyera me bar, të rritura në kullota dhe të korrura në mënyrë të qëndrueshme për të shmangur hormonet, antibiotikët dhe ndotësit e tjerë”, thotë ai.

Hidratoni: Pse është e rëndësishme: “Hidratimi i duhur mbështet çdo funksion qelizor në trup, por shpesh neglizhohet. Pirja e mjaftueshme e ujit, e mbushur me elektrolite kur është e nevojshme, mund të përmirësojë mirëqenien e përgjithshme”, thotë Dr. Vuu.

Këshillë profesionale: “Fillojeni ditën duke pirë një gotë ujë me limon dhe pak kripë Himalayan për të rimbushur elektrolitet dhe për të nisur hidratimin tuaj”, rekomandon ai.

Nëse nuk ndiheni mirë, eliminoni.

Pse është e rëndësishme: “Ushqyerja e personalizuar pranon se trupi i çdo individi reagon ndryshe ndaj ushqimeve të caktuara. Dëgjimi i trupit tuaj dhe rregullimi i dietës tuaj në përputhje me rrethanat mund të optimizojë shëndetin”, thotë Dr. Vuu. “Simptomat kronike si fryrja, mjegulla e trurit, gjumi i dobët, tretja e dobët, skuqjet e lëkurës, problemet e humorit, problemet hormonale dhe dhimbja e kyçeve mund të jenë shenja të një ndjeshmërie ndaj ushqimit.”

Këshillë profesionale: “Mbani një ditar ushqimor për të gjurmuar se si ushqime të ndryshme ndikojnë në energjinë, disponimin dhe tretjen tuaj”, rekomandon ai. “Konsideroni të punoni me një nutricionist për këshilla të personalizuara, ose bisedoni me mjekun tuaj për një dietë eliminuese, e cila mund të ndihmojë në identifikimin e ndjeshmërisë ndaj ushqimit dhe rivendosjen e shëndetit tuaj.”

Këshillë profesionale: “Lani mirë frutat dhe perimet, edhe nëse janë organike. Kur është e mundur, blini ushqime organike për pesticide me rrezik të lartë si luleshtrydhet dhe spinaqin”, rekomandon ai.

“Duke integruar këto praktika në jetën tuaj të përditshme, ju nuk po hani vetëm shëndetshëm, ju po kultivoni një mënyrë jetese që mbështet dhe lartëson shëndetin, lumturinë dhe potencialin tuaj njerëzor”, thotë Dr. Vuu.