Mund të dobësoheni dhe teksa flini, ja se si…

A është e mundur? Është vërtetuar shkencërisht se ka disa ushqime të shkëlqyera që mund të “heqin” kilogramë teksa jeni duke fjetur. Cili është sekreti?

Disa ushqime, të pasura me proteina, do ti sigurojnë trupit tuaj ushqyes të domosdoshëm pa rritur nivelin e sheqerit në gjak dhe trupi do të vazhdojë të djegë kalori njëkohësisht.

Ja se çfarë mund të hani para se të shkoni në shtrat:

Manaferra
Manaferrat përmbajnë fibra që janë thelbësore në humbjen e peshës, ndihmojnë me tretjen dhe ngopja zgjat më shumë.

Kos i ulët në yndyrë
Kalciumi konsiderohet si një nga mineralet më të mira që lufton kundër yndyrës. Kosi është një burim i shkëlqyeshëm i kalciumit. Për darkë zgjidhni kos pa sheqer dhe pa yndyrë.

Bajame
Bajamet përmbajnë proteina, fibra dhe acide yndyrore omega-3. Një grusht bajameje është i mjaftueshëm për të kënaqur dëshirat për ëmbëlsira. Kombinimi i fibrave dhe proteinave do të stimulojë metabolizmin, në mënyrë që të djegë në mënyrë efikase yndyrat dhe kaloritë.

Mishi i pulës
Ai përmban një aminoacid të quajtur leucin, i cili luan një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e muskujve nga humbja e peshës, duke e detyruar trupin të kërkojë energji të ruajtur si yndyrë. Për më tepër, mishi i pulës është i pasur me proteina që do t’ju mbajë larg nga uria kur ju zgjoheni.

Avokado
Avokadot janë një burim i mirë i fibrave dhe prandaj mund të gjenden në listën e pandarë të mbrëmjes. Megjithatë për shkak nivelit të yndyrës që kanë, duhet të ketë një konsum të moderuar./Mesazhi/