NATO dënon sulmin ndaj kryeministrit të Irakut

NATO ka dënuar sulmin me mjet ajror pa pilot (dron) ndaj shtëpisë së kryeministrit të Irakut, Mustafa al-Kadhimi, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në një deklaratë nga media sociale tha se e dënon në mënyrë të fuqishme sulmin.

“NATO mbështet institucionet irakiane të mbrojtjes dhe sigurisë të cilët luftojnë kundër terrorizmit dhe të cilët mbrojnë pavarësinë dhe sovranitetin e vendit”, tha Stoltenberg.

Shtëpia e Al-Kadhimit që ndodhet në Zonën e Gjelbër të Bagdadit, u sulmua mëngjesin e sotëm me dron të armatosur ndërsa Al-Kadhimi shpëtoi pa marrë plagë.

Në përleshjet gjatë protestave të zhvilluara më 5 nëntor nga grupet e afërta me Iranin që kundërshtuan zgjedhjet e mbajtura në vend, humbi jetën një protestues si pasojë e hapjes së zjarrit nga forcat e sigurisë.

Pas këtij zhvillimi disa grupe të afërta me Iranin dhe forcat milice shiite kritikuan ashpër kryeministrin Al-Kadhimi dhe bënë deklarata deri në kërcënime si dhe theksuan se vrasja e një protestuesi nuk do mbesë pa u ndëshkuar. /aa