​Pse duhet të hani fruta çdo ditë?

Ekspertët këshillojnë që konsumimi ditor i frutave të jetë një e gjysmë deri në dy filxhanë.

Këto janë 6 arsyet pse duhet të hani fruta çdo ditë.

Frutat reduktojnë proceset inflamatore

Komponimet që i japin frutës ngjyrën e saj janë zakonisht antioksidues që luftojnë radikalet e lira dhe në këtë mënyrë reduktojnë proceset e inflamacionit në trup. Pothuajse të gjitha frutat përmbajnë antioksidues, por disa lloje janë veçanërisht të pasura me këto komponime. Është kryesisht një frutë me kokrra të kuqe, dhe ka edhe fruta agrume.

Frutat mbrojnë trupin nga sëmundjet kronike

Kur zvogëloni proceset e inflamacionit, do të zvogëloni edhe rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kronike.

“Frutat janë plot me vitamina, minerale, antioksidues dhe fitonutrientë që të gjithë punojnë së bashku për të forcuar sistemin tuaj të imunitetit”, tha dietologu Dani Lebovitz. “Ngrënia e frutave çdo ditë ju siguron efektin mbrojtës të këtyre lëndëve ushqyese, të cilat nga ana tjetër reduktojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru dhe ul presionin e gjakut”, shton ai.

Frutat ndihmojnë në ruajtjen e një tretjeje të shëndetshme

Frutat janë një burim i shkëlqyer i fibrave që ndihmojnë në ruajtjen e një tretjeje të shëndetshme dhe parandalojnë problemet e tretjes si kapsllëku. Gjithashtu, për shkak të fibrave, ne jemi të ngopur më gjatë, dhe ato gjithashtu ndihmojnë në rritjen e baktereve të mira në zorrë.

Disa njerëz, megjithatë, mund të jenë të sëmurë nga shumë fruta, por triku është të bëni komposto, përkatësisht të zieni frutat përpara se të hanë për ta bërë më të lehtë tretjen.

Përmirëson shëndetin e lëkurës

Sekreti i lëkurës me shkëlqim mund të mos jetë në kabinetin e ilaçeve, por në shportën e frutave.

“Frutat janë plot me antioksidues që mund të zvogëlojnë dëmtimin e qelizave në lëkurë duke reduktuar proceset e inflamacionit dhe duke siguruar mbrojtje kundër radikaleve të lira. Janë radikalet e lira që mund të përshpejtojnë plakjen e lëkurës duke zbërthyer kolagjenin në trup, gjë që çon në shfaqjen e rrudhave dhe çehre të pabarabartë”, tha Lebovitz.

Për të përballuar këto probleme, Lebovitz rekomandon fruta të pasura me vitaminë C si kivi, dredhëza dhe portokaj.

Ndihmon me hidratimin

Shumë fruta përmbajnë shumë ujë, kështu që ato mund të ndihmojnë ndjeshëm në hidratimin e trupit. Shalqiri është padyshim ndër frutat me përmbajtjen më të lartë të ujit dhe gjithashtu është i mbushur me fibra, vitamina dhe minerale. Gjithashtu, për hidratim është mirë të hani dredhëz dhe pjepër.

Lëngu përmirëson tretjen, shëndetin e kyçeve, transferon lëndët ushqyese në qeliza dhe normalizon presionin e gjakut.

Ndihmon me humbjen e peshës

Një studim i kryer me 26.000 njerëz zbuloi se ata humbën më shumë peshë duke ngrënë më shumë fruta dhe perime.

Ngrënia e frutave çdo ditë mund t’ju ndihmojë të humbni peshë sepse ka pak kalori dhe shumë fibra, kështu që ne jemi të ngopur më gjatë se kaq, shkruan Eat this.