Putin i drejtohet Macron dhe Scholz: Gati për zgjidhje për eksportet e grurit

Presidenti rus Vladimir Putin ka diskutuar situatën aktuale në Ukrainë me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz, bëri të ditur Kremlini.

Putin ka saktësuar se Rusia është e gatshme të lehtësojë zgjidhjet për eksportin e grurit ukrainas, nga portet në Detin e Zi.

Bashkimi Evropian po shqyrton nisjen e një misioni detar për të shoqëruar kalimin e anijeve me grurë nga Ukraina përmes Detit të Zi të minuar, të drejtuara nga anijet dhe nëndetëset ruse. /atsh