Rama e Abazoviq udhëtojnë drejt Ukrainës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, dhe ai i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, kanë udhëtuar të martën drejt kryeqytetit të Ukrainës, Kiev.

Vizita e tyre atje vjen pas ftesës që ua ka bërë presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

“Për Kiev me ftesë të presidentit Zelensky”, ka shkruar Rama në Facebook.

Qeveria e Malit të Zi ka njoftuar më 12 qershor se kreu i saj, Abazoviq, ka pranuar ftesën e Zelenskyt.

“Kryeministri Dritan Abazoviq do të dalë me idenë e një vizite të përbashkët të kryeministrave të Ballkanit Perëndimor në Kiev, veçanërisht të atyre që janë vende të NATO-s, me qëllim të dërgimit të një mesazhi më të fuqishëm dhe më të bashkuar për mbështetjen e sovranitetit dhe integritetit të Ukrainës nga Ballkani Perëndimor”, thuhet në një shkrim të Qeverisë malazeze në Twitter.

Ukraina ndodhet nën pushtimin e Rusisë qysh më 24 shkurt. Aktualisht, luftimet janë të përqendruara në pjesën lindore të këtij vendi.

Perëndimi e ka dënuar ashpër sulmin, duke e ndëshkuar Rusinë me sanksione të ashpra ekonomike dhe diplomatike. Ukrainën, ndërkaq, është duke e ndihmuar me armatim.

Presidenti i Ukrainës, Zelensky, ka mbajtur një fjalim para Kuvendit të Shqipërisë, më 3 maj. Duke folur përmes video-lidhjes, ai ka kërkuar nga ky vend që t’i mbyllë portet për anijet ruse dhe të kufizojë ardhjen e turistëve rusë.

Edhe Shqipëria, edhe Mali i Zi u janë bashkuar sanksioneve të Perëndimit kundër Rusisë, ashtu si edhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor, përveç Serbisë.

Në fillim të qershorit, Abazoviq i ka dërguar një letër mbështetjeje popullit të Ukrainës dhe presidentit Zelensky, ku, ndër të tjera, ka shkruar se “Ukraina po mbron jo vetëm atdheun e saj, por gjithë Evropën, si dhe vlerat demokratike dhe normat e qytetërimit, mbi të cilat mbështetet bota moderne”. /rel