Rrëshqitjet e dheut shembin 2.700 shtëpi në rajonet jugore të Kinës

Provincat jugore të Kinës janë goditur nga disa stuhi shiu, duke shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje dheu në qytete dhe zona rurale.

Në rajonin autonom Guanzhi, rreth 145.000 njerëz u evakuuan dhe më shumë se 2.700 shtëpi u shembën. 10.000 shtëpi të tjera u dëmtuan në shkallë të ndryshme. Një objekt prej druri u shemb në qarkun Rongshui, duke ua marrë jetën pesë personave.

Shiu i dendur ka përfshirë gjithashtu pjesë të provincës Guizhou që nga e premtja mbrëma, duke shkaktuar përmbytje që kanë zhytur fshatra dhe kanë dëmtuar infrastrukturën.

Ministria e burimeve ujore të Kinës ka paralajmëruar se do të ketë më shumë stuhi shiu në provincat jugore në fillim të javës së ardhshme. /koha