Sallatat detox, pastroni organizmin

Më shumë toksina e më pak ushqyes janë pasojat e një aparati tretës që nuk funksionon mirë. Disa receta të sallatave detoks për të pastruar aparatin tretës luftojnë këto probleme. Kështu që, jo vetëm do të përmirësojmë rendimentin fizik, por dhe gjendjen shpirtërore.

Pasojat e një problem të tillë janë obeziteti dhe mbipesha, deformim, alergjitë, plakje e parakohshme, kapsllëk dhe sëmundje kronike.

Dieta detox është një proces pastrimi, që çdo organ e realizon periodikisht. Mollët, boronica, kokosi, farat e chia-s, lakra e brokoli janë përbërës ideale për një sallatë detox. Në galerinë e fotove keni disa prej tyre me shpjegimet përkatëse.

Sallatë karote dhe molle- Duhen: 4 karota të mëdha, një gjethe selino, dy mollë të vogla të kuqe, një qepë e vogël, majdanoz, gjysëm gote me rush të thatë, dhe 5 arra të plota. Për ti hedhur sallatës, 3 lugë lëng limoni, dy lugë vaj luledielli ose liri, një lugë e vogël mjaltë, çerek luge kerri pikant dhe një lug xhinxher.

Sallatë spinaq e portokall- Duhen: 120 gram spinaq, 4 portokalle. Ndërsa për ti hedhur sallatës, një portokall, gjysmë spec i kuq i ëmbël, dhe një rrënjë selinoje.