Shfaqet videoja e brutalitetit të policisë ndaj myslimanëve në Indi

Një video që tregon policinë indiane duke rrahur një grup myslimanësh në paraburgim është parë nga miliona persona pasi u shpërnda nga një anëtar i partisë BJP në pushtet, i cili vlerësoi veprimet e tyre brutale si një “dhuratë” për burrat.

Nuk është marrë asnjë masë ndaj policëve të përfshirë. Familjet e atyre që u sulmuan thonë se të dashurit e tyre janë të pafajshëm dhe duhet të lirohen, raportoi BBC të premten.

“Ky është vëllai im, po e rrahin shumë, po bërtet shumë”.

Zeba shpërthen në lot, duart i dridhen, ndërsa mban telefonin e saj për të parë një video rrëqethëse të vëllait të saj më të vogël Saifit.

“Unë as nuk mund ta shikoj këtë, ai po goditet aq keq”, thotë ajo, ndërsa ngushëllohet nga të afërmit e saj në shtëpinë në qytetin verior të Indisë, Saharanpur.

Pamjet shqetësuese tregojnë dy policë indianë që sulmojnë një grup burrash myslimanë në paraburgim, përfshirë vëllain e Zebës.

Oficerët mund të shihen duke i goditur burrat me shufra të cilat ata i tundin si shkopinj bejsbolli. Tingulli i goditjes kur çdo goditje bie ndiqet nga britma.

“Dhemb, dhemb…JO!” disa nga grupi bërtasin ndërsa struken nga frika, me shpinë pas murit.

Ndërsa rrahjet vazhdojnë, një burrë me një bluzë jeshile i palos duart në lutje. Saifi mund të shihet me një bluzë të bardhë duke ngritur krahët në ajër si për t’u dorëzuar.

Saif, 24 vjeç, ishte një nga dhjetëra burrat myslimanë që u kapën dhe u ndaluan nga policia javën e kaluar.

Mijëra demonstruan në xhaminë e qytetit pas lutjeve të së premtes, duke iu bashkuar protestave mbarëkombëtare lidhur me deklaratat nxitëse për Profetin Muhamed të bëra nga Nupur Sharma, një zëdhënëse e Partisë nacionaliste hindu Bharatiya Janata (BJP).

Partia më vonë e pezulloi atë pas një proteste nga myslimanët dhe tha se kundërshtonte fyerjen e çdo feje./koha

Pamje të rënda