SsangYong bëri një “kopje” të Jeep Grand Cherokee

Prodhuesi koreano-jugor SsangYong ka prezantuar SUV-in e ri të quajtur Torres, i cili është “frymëzuar” nga një model tashmë ekzistues, dhe ai është Jeep Grand Cherokee.

Torres do të gjejë vendin mbi modelin Korando si një opsion më i fortë me aftësi më të mira jashtë rrugës.

Modeli i ri sjell një pamje “të re” që ndryshon nga modelet e tjera të SsangYong, por është “në mënyrë të dyshimtë” e ngjashme me Jeep Grand Cherokee.

Jeep zotëron të drejtat për grilën e radiatorit me shtatë fole dhe madje ka paditur kompani si Mahindra që prodhonin modele shumë të ngjashme me Wrangler.

SsangYong mund të shmangë një proces gjyqësor sepse SUV i tij ka një grilë me gjashtë fole. Megjithatë, pjesa e përparme e Torres të kujton një Grand Cherokee L me tre rreshta, ndërsa pjesa e pasme nuk ka asnjë ngjashmëri me asnjë model Jeep.

Brendësia gjithashtu nuk mund të thuhet se është identike dhe fotot në galeri tregojnë pamjen e versionit më luksoz T7. Torres ka tre ekrane, duke përfshirë një ekran me prekje info-argëtuese, një ekran më të ulët me prekje, i projektuar gjithashtu për të kontrolluar ajrin e kondicionuar dhe një grup dixhital përpara shoferit. Timoni është i ngjashëm me atë të Audi A8.

SsangYong ka lëshuar vetëm ngacmime deri më tani, kështu që nuk ka detaje rreth makinës. Megjithatë, mund të pritet i njëjti motor 1.5-litërsh me turbocharged me katër cilindra të përdorur nga Korando, i cili zhvillon 168 kuaj/fuqi dhe 279 Nm çift rrotullues. Fuqia duhet të transmetohet në pjesën e përparme ose në të katër rrotat përmes një transmetimi automatik me 6 shpejtësi.