Sulme në Irak, katër të vrarë

Katër persona humbën jetën në dy sulme të veçanta në Irakun lindor, transmeton Anadolu Agency (AA).

Militantët e organizatës terroriste DEASH sulmuan një postbllok policor në Buhriz, në jug të provincës Diyala, duke vrarë dy policë, tha kapiteni Habib al-Shimari për AA.

Ai tha se një burrë dhe gruaja e tij u gjetën gjithashtu të vdekur brenda shtëpisë së tyre në të njëjtën zonë.

Autoritetet irakiane kanë nisur hetim për të përcaktuar autorët e sulmit të dytë.

Në mesin e vitit 2014, DEASH mori kontrollin e afërsisht një të tretës së Irakut.

Në fund të vitit 2017, ushtria irakiane, me ndihmën e koalicionit ushtarak të udhëhequr nga SHBA, riktheu gati të gjitha territoret e humbura.

Edhe pse zyrtarët në Bagdad thonë se prania e DEASH-it në vend është eliminuar në masë të madhe, grupi terrorist ka vazhduar të organizojë sulme sporadike në provincat Diyala, Nineveh, Kerkuk, Saladin dhe Anbar.