Tensione në Kashmir, India vret dy pakistanez

Dy civilë u vranë dhe katër të tjerë u plagosën në përleshjeshet e reja midis trupave pakistaneze dhe indiane në kufirin e diskutueshëm të Kashmirit.

Trupat indiane kanë hapur zjarr ndaj civilëve në zonën Chakothi të Kashmirit të administruar nga Pakistani përgjatë Linjës së Kontrollit (LOC) – një kufi de facto që ndan luginën kontestuese Himalajane të Kashmirit midis dy fqinjëve.

“Dy civilë përfshirë një grua u vranë ndërsa katër u plagosën”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se “trupat e ushtrisë pakistaneze u përgjigjën në mënyrë efektive duke synuar postbllokun indian që nisi zjarr”.

Tensionet mes dy fqinjëve u përshkallëzuan pas një bombe vetëvrasëse në Kashmir të administruar nga indian në mes të shkurtit, që la të paktën 40 trupa indianë të vdekur.

Shkallëzimet u nxitën më tej midis dy vendeve, kur avionë luftarakë nga të dy anët u angazhuan në një luftim të ashpër përgjatë kufirit të Kashmirit të diskutueshëm më 27 shkurt. India dhe Pakistani pohuan se kishin rrëzuar avionët e njëri-tjetrit dhe një pilot indian u kap.

Të dy kombet e Azisë Jugore kanë luftuar tri luftëra në vitin 1948, 1965 dhe 1971 – dy prej tyre mbi Kashmir – pasi ato u ndanë në vitin 1947.

Statistikat për numrin e njerëzve të vrarë në konflikt që nga viti 1989 shkojnë deri në 70,000, por llogaritjet e tjera të bazuara në të dhënat e qeverisë indiane janë shumë më të vogla, rreth 41,000. India mban një prani të madhe ushtarake në rajonin e kontestuar. /Mesazhi/