Turqi, vriten katër terroristë të PKK-së në lindje të vendit

Forcat turke të sigurisë kanë vrarë të paktën katër pjesëtarë të organizatës terroriste PKK dhe kanë arrestuan një tjetër në lindje të vendit, raporton Anadolu Agency (AA).

Zyra e guvernatorit të provincës lindore turke Bingol njoftoi se forcat turke kanë kryer operacione të gjera antiterrori pranë fshatit Catak në qarkun Karliova.

Gjatë operacionit, të paktën pesë terroristë u neutralizuan dhe u konfiskua sasi e madhe armësh dhe municioni.

Organizata separatiste PKK është në listat e organizatave terroriste në Turqi, SHBA dhe Bashkimin Evropian.

Kjo është një organizatë e cila ka zhvilluar një fushatë ushtarake kundër Turqisë për më shumë se tre dekada, ndërsa kjo fushatë u intensifikua në korrik të vitit 2015. Përveç në Turqi, PKK vepron edhe në veri të Irakut dhe Sirisë.