Ushtarët izraelitë plagosin rëndë një palestinez

Në kufi të Rripit të Gazës plagoset rëndë një palestinez, pas një përleshje mes ushtarëve izraelitë dhe të rinjve palestinezë, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë për gazetarin e AA-së, zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë në Gaza, Eshref el-Kudra tha se ka ndodhur një përleshje mes ushtarëve izraelitë dhe të rinjve palestinezë në kampin e refugjatëve El-Burejc, i cili ndodhet në pjesën qendrore të Rripit të Gazës.

Si pasojë e të shtënave me armë nga ushtarët izraelitë gjatë kësaj përleshjeje, një palestinez ka pësuar plagë në pjesën e stomakut. El-Kudra tha se ekipet shëndetësore kanë vlerësuar se gjendja e tij është e “rëndë”.

Ushtarët izraelitë po ndërhyjnë në protestat e banorëve të Gazës me gaz lotsjellës dhe me plumba gome. Palestinezët protestojnë kundër bllokadës shumë vitesh të Izraelit si dhe po i mbështesin të burgosurit që ndodhen në grevë urie.