Vdes Helmut Kohl, arkitekti i Euros dhe ribashkimit të Gjermanisë

Ish-kancelari i Gjermanisë dhe arkitekti i ribashkimit të vitit 1990, Helmut Kohl, ka vdekur sot në moshën 87 vjecare.
Kohl udhëhoqi Gjermaninë për 16 vjet (nga 1982 në 1998). Ai njihet për bashkimin e Gjermanisë Lindore dhe Perëndimore, pas rënies së Murit të Berlinit.
Së bashku me presidentin e tij francez François Mitterrand, ai ishte “arkitekt” për futjen e euros në përdorim.
Kohl, i cili udhëhoqi kristiandemokratët e qendrës së djathtë, ishte kancelari që më së gjati qëndroi në pushtet.
Një i pasionuar i integrimin evropian, ai i bindi gjermanët të heqin dorë nga demokracia e tyre e çmuar në favor të monedhës së përbashkët evropiane.
Z. Kohl pësoi një aksident në vitin 2008 dhe kishte mbetur në karrige me rrota.
Ai vdiq në shtëpinë e tij në Ludwigshafen, në shtetin perëndimor të Rheinland-Pfalz, shkruan gazeta Bild. /MESAZHI/