Veseli: Asociacioni dhe Demarkacioni do të kalojnë

Pas mbledhjes së kryesisë në të cilën edhe u vendos seanca e radhës, kryeparlamentari Kadri Veseli i pyetur për punën që po bën koalicioni për demarkacionin ka thënë se duhet të ketë koncensues nacional dhe pas miratimit të kësaj marrëveshje, Kosova do të ketë të markuar kufirin me 3 shtete që se kanë shumë vende të BE-së.

Ndërsa për deklaratën e Albin Kurtit ku ky i fundit tha se më 1 shtator është shmangur lufta, Veseli ka vlerësuar se lufta në Kosovë ka përfunduar në vitin 1999 dhe “nëse dikujt i ka mbet merak që nuk ka mundur ta tregojë veten në atë kohë le ta harron luftën”, ka shtuar ai, raporton lajmi.net

Sa i përket Listës Serbe, ai ka pohuar se zhvillon takime me të gjithë duke përfshirë edhe ata por ka thënë se le të harron dikush që mund të bëjë pazare nëpër zyre duke thënë se nuk ka pasur kushte nga Lista Serbe.

Ai ka ritheksuar se dy marrëveshjet, ajo e Asociacionit dhe Demarkacionit do të kalojnë.