Xavi: Ja ku ndryshon Barcelona nga Real Madridi

Xavi Hernández, futbollisti që ka luajtur më shumë ndeshje në historinë e Barcelonës, gjithashtu ish-kapiteni i saj, tha se “Barça ka rënë në gjumë” kohët e fundit, pasi ka dominuar futbollin botëror.

Në një intervistë për “Marca”, lojtari aktual i Al-Sadd të Katarit portretizoi politikën e tanishme sportive të klubit azulgrana. “Unë kam qenë pjesë e një kafshe të tillë, që tani nuk duket e njëjtë. Barcelona luan shumë mirë futboll, por mund të ketë më shumë fitore. Ajo ra në gjumë, sepse pesë ose gjashtë vjet më parë kishte lojtarët më të mirë në botë për sistemin e Barçës,” – tha ai.

Sipas Xavi, në skuadrën e tanishme, “për këtë sistem ka pesë, ose gjashtë lojtarë: Iniesta, Alba, Messi, Piqué, Luis Suarez, Busquets. Por klubi duhet të ketë të paktën njëmbëdhjetë lojtarë për atë sistem (tiki-taka). Duhen afruar lojtarë që i përshtaten Barçës shumë mirë. Realiteti është se vitet e fundit Barcelona ka nënshkruar me lojtarë që nuk përshtaten në atë sistem”.

Duke folur për “La Masia”, Xavi mendon se Barça beson në të, por “një gjë tjetër është nëse ata që dalin nga akademia janë titullarë. Ju keni për t’i rritur ato. Kur jeni në dyshim, shikoni më mirë ata lojtarë që keni në shtëpi. Në sezonin më të mirë të Barçës, ajo është ushqyer të paktën 60% nga prurjet e reja. Thiago u largua me të gjitha të drejtat e tij, sepse nuk i dhanë mundësi, por gjithçka duhet të ketë durim, sepse është klubi më i vështirë i botës”.

Për Xavi, Barça “është klubi më i vështirë në botë” sepse “aty kërkojnë të fitohet dhe të luhet mirë. Real Madridi fiton 3-2, duke kthyer një ndeshje katastrofike, por është më i miri dhe ne flasim për epikën, shpirtin… Ne fituam në minutën e 90-të dhe analizuam gjithë javën pse nuk kishim posedim topi, pse shënuam vetëm një herë, pse superioriteti brenda dhe jo jashtë. Në Madrid nuk ka asnjë arsye, ju fitoni dhe nuk ka më debate. Dallimi është se në Madrid, kur gjërat shkojnë keq, tifozët dhe lojtarët, stafi teknik dhe mediat, bashkohen. Në Madrid nuk ka kundërshtim për presidencën për vite me radhë. Te Barça ka gjithmonë një kontestim, të paktën, dhe presidenti mund të jetë vetëm gjashtë vjet në detyrë. Barça pothuajse asnjëherë nuk është e bashkuar.

Unë insistoj: është klubi më i vështirë për të pasur sukses, jo vetëm për lojtarët. Megjithatë, unë besoj se Barça përpiqet të luajë njësoj. E shoh ekipin duke u përpjekur të luajë në të njëjtën mënyrë, që na dha aq shumë tituj. Që nga ardhja e Cruyff, Barça është e ndryshme, respektohet në mbarë botën, bie në dashuri me tifozët e futbollit”.

Si do të dalim nga kjo ide?

“Unë nuk e di, a e kanë bërë këtë pyetje drejtuesit e sotëm, por nuk dua që Barça të luajë ndonjë stil tjetër futbolli. Më pëlqen shumë trajneri Valverde, ai ka një propozim që përshtatet në mënyrë të përkryer me Barçën”.

E ardhmja ime në stolin e Barçës?

“Një krenari që më pret. Në afat të shkurtër nuk është e mundshme. Unë nuk e kam licensën e trajnerit, derisa ta marr atë do të kalojnë dy apo tri vite”.