Zhvatje dhe trafik droge, 25 të arrestuar në Itali

Karabinierët, policia dhe Gauardia di Finanza kanë ndërmarrë një operacion masiv, duke arrestuar 25 persona.

Të arrestuarit dyshohet se janë pjesë e tre organizatave të ndryshme kriminale.

Njëra prej tyre ishte e tipit mafioz, i cili vepronte në të gjithë bregun Joniano-Lucano.

Grupi kriminal është i përfshirë në zhvatje, trafik droge, kryesisht kokainë dhe hashash.

Në operacion u angazhuan 170 karabinierë të ROS dhe komanda provinciale e Materas, 100 efektivë të Policisë së Kozencës dhe 60 ushtarë të Komandës Provinciale të Guardia di Finanza.

Përveç ekzekutimit të 25 urdhër-arresteve, agjencitë e zbatimit të ligjit janë angazhuar në 22 kërkime për armë dhe drogë.

Konfiskimet e aseteve, pronave dhe aktiviteteve të biznesit, janë duke u zhvilluar në provincat Matera, Potenza, Bari, Lecce, Foggia, Milano dhe Salerno./oranews