Zjarr në një burg në Indonezi, 41 të vdekur

Së paku 41 të burgosur kanë humbur jetën sot herët në mëngjes, kur zjarri masiv përfshiu një burg në provincën Banten të Indonezisë në periferi të kryeqytetit Xhakartë, raporton Anadolu Agency (AA).

Tetë persona u plagosën rëndë dhe 72 të tjerë pësuan lëndime të lehta, tha shefi i Inspektorit të Përgjithshëm të Policisë Rajonale të Xhakartës së Madhe, Fadil Imran, në konferencën për shtyp.

Imran tha se zjarri shpërtheu në Bllokun 2C, i cili u pushtua nga 122 shkelës të drogës.

“Hapi tjetër është të hetohet shkaku i zjarrit. Një ekip nga Qendra e Laboratorit e Mjekësisë Ligjore po punon për të gjetur shkakun”, u tha ai gazetarëve.

Imran tha se bazuar në vëzhgimet fillestare në vendngjarje, zjarri u shkaktua nga një qark i shkurtër.​​​​​​​ /aa