AAK nuk i bashkohet protestave të Vetëvendosjes

Lëvizja Vetëvendosja sot edhe zyrtarisht ka shpallur 1 shtatorin ditën kur do të mbahen protesta në sheshet e Prishtinës. Marrëveshja e demarkacioni me Malin e Zi, që pritet të votohet në Kuvend pikërisht në këtë ditë, pritet të ketë edhe njerëz në rrugët e kryeqytetit. Vetëvendosja këtë protestë ka paralajmëruar si mundësi për të ndaluar votimin.

Subjekti tjetër opozitar, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nuk kanë marrë ndonjë ftes për t’iu bashkangjitur kësaj proteste. Megjithatë, edhe po t’iu bëhet një e tillë, ata nuk do të merrnin pjesë.

Anëtari i kryesisë nga kjo parti, Muharrem Nitaj ka thënë për “Indeksonline” se nuk kanë qenë pjesë e konsultave rreth kësaj proteste he nuk do të jenë pjesë e organizimit që pritet të mbahet me 1 shtator.

“Ne nuk kemi qene pjese e konsultave dhe nuk jemi po ashtu as pjese e organizimit”, ka thënë ai, duke shtuat se “Vetëvendosja” është organizate autonome politike dhe është krejt normale të thërrasë protesta, kur ajo i vlerëson.

Ndërsa nuk ka lënë pa theksuar se AAK nuk do të jetë pjesë e kundërshtimit të protestave qytetare e politike.