Aplikacioni Pegasus dhe lufta e hapësirës kibernetike

Aktivistët e të drejtave të njeriut, gazetarët dhe avokatët në të gjithë botën kanë qenë në shënjestër të qeverive autoritare, falë një programi kompjuterik izraelit që spiunon celularët e tyre.

Hetimi është konfirmuar nga Guardian dhe 16 media të tjera, të cilat thanë se programi është krijuar për të lejuar qeveritë që të ndjekin terroristë dhe kriminelë, shkruan il giornale.it

Nuk ka asgjë të komplikuar në mënyrën se si Pegasus infekton telefonat. Sapo instalohet në telefon, Pegasus mund ta mbikëqyrë pajisjen gjatë gjithë kohës – mund të kopjojë mesazhet, të regjistrojë thirrjet, të marrë fotot apo të aktivizojë fshehurazi kamerën dhe mikrofonin. Potencialisht mund të përcaktojë se ku ndodhet një person, ku ka qenë dhe kë ka takuar.

Shumica e raporteve të medias mbi Pegasus kanë të bëjnë me kompromisin e pajisjeve Apple. Spyware infekton pajisjet Android gjithashtu, por nuk është aq efektiv pasi mbështetet në një teknikë rooting që nuk është 100% e besueshme.

Por ekziston një anekdotë e treguar nga Haaretz , e cila shpjegon se si Netanyahu ishte sponsori kryesor i kompanisë. Në fakt, artikulli ilustron korrelacionin e saktë midis udhëtimeve të ish-kryeministrit izraelit nëpër botë dhe blerjes e programit nga vendet e interesuara, raporton abcnews.al

Sigurisht, të gjithë e bëjnë, sepse NSO nuk është e vetmja kompani që shet produkte të tilla por fakti që Pegasus u shit në regjime autoritare dhe shërbeu për të spiunuar gazetarët dhe figurat e opozitës tregon një anë të erret rreth operacioneve të tilla.

Gjeopolitika

Sipas Haartez, operacionet nuk ishin vetëm për qëllime tregtare, por gjithashtu kishin një vlerë “gjeopolitike”.

Në veçanti, softueri duket se i ka shërbyer marrëveshjes së Abrahamit me vendet e Gjirit, duke favorizuar një “rritje të tensioneve” midis Riadit dhe Teheranit, një zhvillim funksional për interesat e Izraelit.

Me pak fjalë, edhe nëse krijohen dhe menaxhohen nga individë privatë, NSO ka vepruar në koordinim me aparatet izraelite, raporton abcnews.al

Luftërat e hapësirës kibernetike

NSO mohon akuzat duke thënë se është viktimë e një fushate të orkestruar. Ndërsa nuk mund të përjashtojmë skenarë të tjerë, të cilët mund të nxisin një luftë të fshehtë midis inteligjencës nga vende të ndryshme – tani që hapësira digjitale është bërë një fushë beteje midis piraterisë dhe spyware ekziston mundësia që ajo që po ndodh të jetë pjesë e një konflikti të fshehtë mes fuqive izraelite.

Mund të jetë një përplasje midis fuqisë dhjetë vjeçare të Netanyahut dhe qeverisë që e zëvendësoi atë, me lojëra që luhen në çdo nivel, gjithashtu duke përfshirë inteligjencën. Por këto janë hipoteza dhe vetëm hipoteza dhe sigurisht duke pasur parasysh rrjedhshmërinë e ngjarjes, nuk ka siguri në mjetet digjitale.

Nga ana tjetër, duhet të theksojmë se Amazon menjëherë ndaloi Nso ( Wired ), për sigurinë e kompanisë dhe punonjësve të tij. Ndërsa për njerëzit e thjeshtë, në këto kohëra të errëta, Pegasus, kali mitik me krahë, mbetet ende një simbol i lirisë, pavarësisht nga abuzimet në sulmet kibernetike./abcnews.al