Byrek me qepë dhe domate

PËRBËRËSIT: 4 qepë të thata, 2 speca jeshile, 6 domate te mesme, vaj, kripë dhe pak rigon.

PËRGATITJA: Vëmë qepët të skuqen me parë, shtojmë specat të grira në pjesë të vogla. Pasi të jenë skuqur shtojmë dhe domatet, gjithashtu të grira. I lëmë të ziejnë për pak, hedhim vetëm një gotë të vogël me ujë, kripë, rigon dhe i lëmë të ziejnë derisa të pijë ujin. Sa për petët shumica e femrave dinë, nëse jo mund t’i blejnë. Vëmë shtresën e parë të peteve dhe në mes mbushjen dhe më lart petët e tjera. Sipër përdorni gjalpë ose vaj luledielli se bëhet më i mirë, se me vaj ulliri.

Kjo recetë u përgatit nga Gatimet Shqiptare