Stoltenberg: Turqia është një aleat i rëndësishëm i NATO-s

0
Sa i përket anëtarësimit në NATO të Suedisë dhe Finlandës, ministri i Jashtëm i Turqisë theksoi se nuk janë zbatuar të gjitha pjesët e...

Erdoğan: Marrëveshja e drithit do t’u japë përparësi vendeve afrikane në nevojë

0
Marrëveshja e drithit e ndërmjetësuar nga Turqia do t’u japë përparësi vendeve afrikane në nevojë, siç është rënë dakord me presidentin rus Vladimir Putin,...

SHBA-ja falënderon Turqinë për korridorin e drithit

0
Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, në një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka përcjellë falënderime për rivendosjen në...

Çavuşoğlu: Greqia nuk është e sinqertë dhe e ndershme lidhur me Egjeun dhe Mesdheun...

0
Turqia sot kritikoi Greqinë për qasjen e saj "të pasinqertë dhe të pandershme" për sa i përket çështjes së Egjeut dhe Mesdheut Lindor, raporton...

Rusia iu kthye marrëveshjes së drithit pas përpjekjeve diplomatike të Turqisë

0
Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë, Igor Konashenkov, duke theksuar se kanë marrë garancitë e nevojshme me shkrim nga pala ukrainase lidhur me...

Erdoğan: Korridori i drithërave është rihapur ashtu si më parë

0
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, pas bisedimeve me homologun e tij rus, Vladimir Putin, ka bërë të ditur se marrëveshja e drithërave në Detin...

Putini kërkon “garanci reale” nga Kievi për marrëveshjen e grurit

0
Presidenti rus Vladimir Putin i ka thënë presidentit turk Recep Tayyip Erdogan se ai do “garanci reale” nga Kievi, përpara se t’i bashkohet sërish...

Marin: Turqia dhe Hungaria të ratifikojnë shpejt anëtarësimin në NATO

0
Kryeministrja e Finlandës, Sanna Marin, i kërkoi Turqisë dhe Hungarisë që të miratojnë shpejt anëtarësimin e vendit të saj në NATO. Duke folur për shtypin...

Erdoğan telefonatë me Putinin: Presim bashkëpunim për zgjidhje lidhur me dërgesat e drithit

0
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, zhvilloi bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas njoftimit të bërë nga Kryesia...

Presidenti Erdoğan uron presidentin e sapozgjedhur të Brazilit, Luiz Inacio Lula da Silva

0
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka uruar Luiz Inacio Lula da Silva për zgjedhjen e tij si presidenti i Brazili dhe i ka...