Ëmbëlsirë me luleshtrydhe dhe portokall

Prefekte për ditët me diell, për të rimarrë energjitë e humbura dhe sigurisht për të kënaqur edhe nepsin për ushqime të ëmbla.

Ndiqni më poshtë recetën dhe pse jo provoni ta përgatisni edhe ju vetë në shtëpi.

Përbërësit

  • 650 gr luleshtrydhe
  • 1 portokall i shtrydhur
  • 2 lgj mjaltë
  • 60 g krem për ëmbëlsira
  • ¼ lç pluhur vanilje
  • Gjethe mente

Përgatitja

Filloni përgatitjen e recetës duke larë dhe pastruar mirë luleshtrydhet.

Pas kësaj trasferojini në një mikser dhe shtoni aty lëngun e portokallit dhe mjaltin. Përpunojini përbërësit sa të përftoni një masë kremoze dhe të njëtrajtshme.

Masën ndajeni në enët e servirjes dhe zbukurojeni me krem për ëmbëlsira, disa copëza luleshtrydheje dhe gjethe menteje.