Gripi nuk po ju kalon? Këto janë disa nga gabimet që bëni

Ne i dimë ushqimet që na bëjnë të ndihemi më mirë kur jemi me temperaturë, si një tas me supë pule ose një gotë me çaj xhenxhefili.

Keni menduar ndonjëherë për ushqimet që e bëjnë një grip të përkeqësohet?

Shmangni ushqimet e mëposhtme kur nuk ndiheni mirë:

Karamelet dhe ëmbëlsirat

Sheqeri dobëson rruzat e bardha të gjakut të cilat janë çelësi për luftimin e infeksioneve. Mos i konsumoni ato dhe gjithashtu lëngjet që përmbajnë sheqer deri sa të ndiheni më mirë.

Karbohidratet

Nëse doni të hani pasta, bukë apo karbohidrate të tjera mendohuni mirë pasi ato treten duke u kthyer në sheqer dhe arsyen sapo e thamë më sipër, shkruan Living.al.

Ushqimi djegës

Mund t’iu ndihmojë për të pastruar hundët e bllokuara. Por mos e përdorni kur keni të përziera sepse vetëm do të përkeqësojë gjendjen.

Fast Food

Ushqimi yndyror mund të shkaktojë inflamacion, duke shtypur sistemin imunitar. Ata gjithashtu mund të jenë më të vështirë për t’u tretur se karbohidratet dhe proteinat, kështu që mundohuni t’i shmangni nëse keni përzierje ose dhimbje barku.