Haxholli: S’janë liruar të gjithë kosovarët e ndaluar në Serbi

Fatmir Haxholli nga zyra ndërlidhëse e Kosovës në Serbi, thotë se ende nuk janë liruar të gjithë qytetarët kosovarë që janë mbajtur prej të martës në mbrëmje në pikëkalimin kufitar Serbi-Kroaci, Batrovc.

Haxholli tha se ai duhet të jetë i fundit që duhet të dalë nga stacioni policor në Batrovc, gjë që bëri të ditur se ai ende nuk është liruar.

“Në funksion të mbrojtjes së interesit institucionak, interesit publik dhe interesit qytetarë, i ftoj publikisht mediat që të mos konfirmojnë zhvillime ta përmbyllura. Unë duhet të jem i fundit që dalë nga stacioni policor kufitar në Batrovc, dhe kjo ende nuk ka ndodh. Kur ky është rasti do të ketë komunikim nga MPJD!”, ka shkruar ai në Facebook.

Qindra kosovarë janë mbajtur të bllokuar për mbi 17 orë nga autoritetet serbe në pikat kufitare me Serbinë.

Serbia ka ndaluar autobusë me udhëtarë nga Kosova edhe në kufijtë me Kroacinë dhe Hungarinë, si shenjë hakmarrjeje ndaj mbështetjes nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë.

Gjatë ditës, MPJD u ka bërë thirrje qytetarëve të vet që të shmangin “me çdo kusht” kalimin nëpër Serbi.